Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem
Menu

Twoje oczy ...

Twoje oczy można chronić, pamiętaj są na całe życie ...

Właściwe oświetlenie to jeden z najważniejszych czynników wpływających na komfort i efektywność pracy, zwłaszcza, gdy większą część dnia spędzamy przed komputerem. Szukając funkcjonalnych rozwiązań, wcale nie musimy rezygnować z estetyki i nowoczesnego wzornictwa.
O wygodę naszej pracy powinien zadbać właściciel firmy. Zobowiązuje go do tego norma  (PN-EN 12464-1). Zawarte w niej wymogi dotyczą m.in. właściwej widoczności na stanowisku pracy. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na dostosowanie odpowiedniego natężenia oświetlenia, właściwy wskaźnik oddawania barw (Ra), wartość UGR (wskaźnik oceny olśnienia spowodowanego przez zastosowane w pomieszczeniu oprawy oświetleniowe przy przyjętym rozmieszczeniu) oraz ograniczenie światła padającego na ekran monitora. Obostrzenia mają gwarantować komfort pracy, który wpływa nie tylko na koncentrację i efektywność pracownika, ale także na jego zdrowie psychiczne i fizyczne, m.in. na wzrok.

Dobre światło, czyli jakie?

Dla naszego organizmu najlepsze jest naturalne światło słoneczne. Zapewnia optymalne widzenie, pobudza organizm do aktywności dodając energii. Dlatego przy aranżacji wnętrza dobrze jest gdy stanowiska pracy znajdują się jak najbliżej okien, najlepiej prostopadle do nich. Jednak popołudniami, zimą lub w pochmurne dni jesteśmy zmuszeni korzystać ze światła sztucznego. – Ideałem jest, gdy we wnętrzu biurowym zastosujemy światło pośrednie, które odbijane jest od sufitu w ilości zależnej od jego współczynnika odbicia (0,7 – 0,9). Jest to jednak najdroższy sposób – tłumaczy Adam Gołąb, ekspert ds. efektywności energetycznej w firmie Trilux Polska. – Tańsze jest użycie opraw oświetlenia pośrednio – bezpośredniego, a najmniej kosztowny jest dobór opraw światła bezpośredniego, które zawsze powinny mieć odpowiedni kąt ochrony przed olśnieniem (kąt w zakresie którego widoczne są świecące elementy źródła światła).  Minimalna wielkość tego kąta ochrony jest znormalizowana (PN-EN 12464-1) w zależności od luminancji (jaskrawości, jasności) lampy w zakresie 15 – 30o – dodaje. Podana norma określa minimalne wartości średniego natężenia oświetlenia w zależności od rodzaju wykonywanych w miejscu pracy czynności (w biurach 300 – 750 lx), równomierność oświetlenia oraz formułuje wiele innych zaleceń dla tego typu instalacji, nie zawsze ujętych liczbowo. Wśród określonych wartościami wymagań dla biur, podany jest także minimalny wskaźnik oddawania barw Ra zastosowanych źródeł światła (powinien przekraczać 80) oraz wartość wskaźnika UGR, którą oblicza się w trakcie wykonywania projektu. – W pomieszczeniach biurowych sprawdzają się wszelkie sposoby oświetlenia pod warunkiem właściwego zaprojektowania instalacji. Najlepszy komfort widzenia zapewnia oświetlenie pośrednie, zrealizowane za pomocą właściwie dobranych
i sensownie umieszczonych opraw we wnętrzu – zaznacza ekspert.

Efektywnie i estetycznie.

Najpopularniejszym rozwiązaniem spotykanym w biurach jest oświetlenie za pomocą opraw do świetlówek liniowych (oprawy do sufitów podwieszanych, moduł 600 x 600), rozmieszczonych równomiernie na suficie. Większość projektów z takim oświetleniem wykonywana była bez aranżacji wnętrz. To powodowało, że mimo spełnienia na etapie projektowania ilościowych wymagań normy, światło niejednokrotnie przeszkadzało pracownikowi, olśniewało lub odbijało się w monitorze, co znacznie zmniejszało komfort pracy. Dlatego ważna jest bezpośrednia współpraca projektanta oświetlenia
z  architektem wnętrz. Pozwoli ona uwzględnić docelowe usytuowanie stanowisk biurowych, ograniczyć odbicia światła na ekranach monitorów oraz dostosować jego ilość do pory dnia poprzez zastosowanie sterowania oświetleniem. Udział obu specjalistów umożliwi również wprowadzenie do wnętrz iluminacji uzupełniającej, np. równomiernego oświetlenia ścian lub akcentującej wybrane elementy dekoracyjne, które nie tylko zwiększą komfort widzenia, ale również urozmaicą klimat pomieszczenia.
- Ze względu na zróżnicowany asortyment produktów oraz rozkład pomieszczeń, nie ma generalnej recepty dla oświetlenia biur. Projekt pozostaje zatem kwestią indywidualną – zaznacza ekspert. W dobie postępującego rozwoju technologii LED powstają nowe możliwości. Diody elektroluminescencyjne, do niedawna, w wersjach kolorowych,  używane do dekoracji świetlnej, dostępne są obecnie jako źródła światła białego. - Oprawy z LED świecą bardzo równomiernie, a dostępne warianty o różnie ukształtowanym sposobie świecenia umożliwiają zastosowanie ich zarówno do oświetlenia ogólnego jak i akcentującego – mówi Adam Gołąb, ekspert z firmy Trilux Polska. Ponadto, są doskonale sterowalne, dzięki czemu można dostosować natężenie światła do pory dnia w całym pomieszczeniu lub jego części, automatyczne wyłączyć (np. podczas nieobecności pracowników), a natychmiast po włączeniu w pełni się rozświetlą. Nie zawierają szkodliwego promieniowania UV i nie dogrzewają oświetlanych powierzchni.
Nowe kształty opraw oświetleniowych z LED dają wiele swobody przy tworzeniu nowatorskich wnętrz i kształtowania estetyki pomieszczeń. Odpowiedni projekt nada przestrzeni biurowej stylu i elegancji. Nie wystarcza już bowiem standardowe oświetlenie, obecnie wymaga się pomysłowych rozwiązań, które stymulują kreatywność i dają możliwości podkreślenia charakteru firmy.

Główny trend – energooszczędność.

Aranżując miejsce pracy, oprócz estetyki powinniśmy brać pod uwagę także koszty eksploatacji. Diody elektroluminescencyjne (LED) to źródła energooszczędne, wydajne i trwałe. – Gwarantowany przez dobrych producentów okres użytkowania LED to przynajmniej 50 tysięcy godzin, czyli 50 razy więcej niż zwykłej żarówki – podkreśla Adam Gołąb, ekspert z firmy Trilux Polska. Po tym okresie diody nie przestają działać, zmniejsza się tylko ilość emitowanego przez nie światła. – Są też odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i nie pulsują, zatem nie męczą naszego wzroku – dodaje. Zastosowanie LED-ów pozwala na redukcję poboru mocy nawet o 60%, udowadniając, że estetyka i energooszczędność mogą się wzajemnie uzupełniać.